Kilka słów o sprężynach

Dzisiaj przedstawię Wam kolejnego giganta na metalurgicznym rynku w Polsce – taką firmę, którą po prostu trzeba znać, bo inaczej nie oszukujmy się, narazimy się na niezły wstyd w lepiej zorientowanym towarzystwie. Mój post będzie dotyczył Wyszkowskiej Fabryki Sprężyn. Na pewno na dzień dobry zaskoczę Was informacją, że ta firma została założona ponad pół wieku temu, a dokładniej w 1954 roku, można więc powiedzieć (a właściwie napisać), że jest jedną z dłużej działających tego typu firm w naszym kraju. Jeśli sam zastanawiasz się nad otwarciem własnego biznesu, odwiedź www.ferratum.pla może pozyskasz środki na swoją finansową sprężynę.

Jak czytamy na ich stronie internetowej, przedsiębiorstwo zajmuje się głównie produkcją elementów sprężystych i nie ogranicza się do jakiejś konkretnej przestrzeni przemysłu, pracuje naprawdę wielosegmentowo. To naprawdę niesamowite jak bardzo można rozwinąć się na rynku produkując małe i teoretycznie nic nie znaczące sprężyny. Ale wiadomo przecież, że skądś one brać się muszą… Każdy miłośnik metalurgii musi wiedzieć jakiego rodzaju sprężyny w ogóle są na rynku. I tak można wyróżnić sprężyny naciągowe, naciskowe, skrętne oraz spiralne. Napiszę kilka słów o każdej z nich.

Wiadomo bowiem, że przecież każda sprężyna ma inną funkcjonalność i innych charakter „pracy”.

Wyróżniamy różne rodzaje sprężyn.
Wyróżniamy różne rodzaje sprężyn.

Sprężyna naciągowa to taka klasyczna sprężyna, której główne przeznaczenie to oczywiście rozciąganie. Najczęściej spotykane są tak zwane haki niemieckie oraz haki angielskie. Zupełnie innym typem są jednak sprężyny naciskowe, bo one z kolei są przystosowane do ściskania, a odznaczają się luźnymi zwojami, Wyszkowska Fabryka Sprężyn produkuje je w naprawdę licznych rodzajach. I na koniec pozostawiłem sobie wisienkę na torcie jaką jest niewątpliwie sprężyna skrętna. Najlepiej wytłumaczyć jej zastosowanie po prostu cytując stronę firmy „Metalurgia” i chodzi tutaj o zaprojektowanie sprężyny w taki sposób, by siła przyłożona to „wyciągniętej” końcówki zwoju powodowała ich skręcenie. Inną nazwą sprężyn skrętnych to sprężyna ramieniowa. Przeczytajcie o tym u źródła, na tej stronie.

Jeszcze jedna ważna rzecz, na filmiku poniżej zobaczycie w jaki sposób wygląda spięcie sprężyny.

Warto odwiedzić także stronę Świat Sprężyn, do której link znajdziecie w tym miejscu!

#sprężyny #świat sprężyn #Wyszkowska Fabryka Sprężyn #przemysł #Metalurgia #rodzaje sprężyny

(Visited 347 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *