Gdzie się kryje najwięcej złota?

Wielki inwestor George Soros kupił w ostatnich 25 latach złoto za ponad 130 milionów dolarów. Banki centralne w tym samym okresie zakupiły 159 ton złota, czyli najwięcej w historii. Chiny natomiast planują kupić 6000 ton złota – to więcej niż roczne wydobycie na całym świecie. Czy rozpoczyna się globalna walka o złoto? Może zastąpi ono papierowe pieniądze? Finansowe rekiny tylko na to czekają i po cichu gromadzą zasoby. Kto ma więcej złota, ten wygrał.

Warren Buffett, George Soros, Jim Rogers, Eike Batista, Carl Icahn, David Einhorn, John Paulson i Paul Tudor Jones – wszyscy ci finansiści przepowiadają upadek waluty euro i następujący po nim światowy kryzys papierowych pieniędzy. W tej sytuacji w cenie znów będzie złoto, choć właściwie nigdy nie straciło ono znaczenia.

download

Skarby Inków
Obecnie najwięcej złota na świecie ma Kościół rzymskokatolicki. Watykan jest w posiadaniu drugiego co do wielkości złotego majątku w monetach – a ile ma Kościół łącznie, nie jesteśmy w stanie ani sobie wyobrazić, ani policzyć. Większość tego złota pochodzi z podbijanych krain i miast Inków, Azteków i Majów, skąd konkwistadorzy wraz z księżmi i misjonarzami wywieźli wiele cennego kruszcu do Europy. Sam Krzysztof Kolumb ofiarował 20 ton złota przywiezionego z Ameryki na katedrę w Sewilli. Powstał dzięki temu okazały ołtarz. Z kolei w Toledo dzięki podobnemu podarunkowi zdobywców postawiono posąg ze złota wysoki na 3 metry.

Skąd pochodzi wasze złoto?
Tylko jedna wyprawa na tereny dzisiejszego Peru przynosiła wówczas tyle złota, że rzemieślnicy topili je przez miesiąc. Złote sztabki inwestycyjne mogą zawierać złoto wydobyte nawet tysiąc lat temu. Być może część pochodzi ze starożytnego Egiptu, a część z współczesnych kopalń Afryki.

Kostka o krawędzi 22 metrów
Złoto jest trzykrotnie cięższe od żelaza i dwukrotnie od ołowiu. Złoty sześcian o wadze 1 t ma krawędź zaledwie 37,27 cm. Szacuje się, że złoto wydobyte w ciągu całej historii ludzkości waży 200 000 ton. Gdyby z całego tego złota wytopić jedną „kostkę”, jej krawędź miałaby długość 22 m. Oznacza to, że sześcian zmieściłby się pod Wieżą Eiffla.

Jeden gram, czyli małą grudkę o średnicy około 2 mm, można wyklepać na folię o powierzchni 1 m2 i grubości 230 atomów albo rozciągnąć na drut o średnicy 20 µm (mikrometrów) i długości 165 m. Grudkę złota o krawędzi 1 cm można wyklepać na cienką folię o powierzchni 18 m2.

Biżuteria i klejnoty
Złoto jest jubilerskim numerem jeden ze względu na swój niezwykły blask, żółtą stalową barwę, łatwą obróbkę i kujność. Wadą jest miękkość kruszcu, dlatego biżuterii nie wyrabia się z czystego złota. Najczęściej używa się 14- lub 18-karatowego stopu. Białe złoto zawiera nikiel i cynk, żółte – srebro i miedź, podobnie jak złoto czerwone – w tym jednak metale te są zawarte w innych proporcjach. Nowością jest złoto fioletowe, zawierające glin lub pallad.

(Visited 207 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *