Metalowe kapsle. Ile mają ząbków?

Ostatnio szukałem jakiejś konkretnej informacji z tagiem „metalowe” i trafiłem na stronę, która pochłonęła mnie do reszty! Wiecie co kolekcjonują niektórzy ludzie? Metalowe kapsle! Też gdy byłem dzieciakiem, miałem kilkadziesiąt różnego rodzaju kapsli od piwa, które skrycie zabierałem ojcu po każdej imprezie z grillem podczas wakacji. Ale było ich może kilkadziesiąt, a może sto. Służyły często do grania, ale nigdy nie wpadłem na to, by je kolekcjonować.

Wyobraźcie sobie, że administrator strony „Metalowe kapsle” zebrał już… ponad jedenaście tysięcy kapsli! Co więcej. Taka kolekcja ciągle rośnie, a pasja trwa już jedenaście lat. Wszystkie kapsle, dosłownie każdy jest sfotografowany i skatalogowany! To niesamowicie wyczerpująca i pracochłonna praca. Aż mi się wierzyć nie chce. Wyobrażacie sobie, że jakieś konkretne kolekcje kapsli można kupić nawet na internetowych aukcjach na Allegro? Jakby tego było mało, powstają także zawody na kapsel roku.

kapsle

No dobra, a teraz od nowinek i ciekawostek przechodzimy do tematyki bloga… I spróbuję odpowiedzieć na pytanie: jak powstaje kapsel? Co ciekawe, technologia kapsla jeśli można to tak nazwać to tak zwane „zamknięcie koronowe” – i takie fachowe zamknięcie zostało nawet opatentowane i to w 1892 roku. Idealny kapsel ma bowiem dokładnie dwadzieścia cztery ząbki. Teraz jednak produkowane są metalowe kapsle o 21 ząbkach. Tak nie do końca wiadomo dlaczego, wiadomo tylko tyle, że najtańsze kapsle, które wymyślono w 30 wieku były robione z cyny. A by robić kapsle z cyny trzeba było ominąć patent zgłoszony w 1892 roku. W jaki sposób? Zmniejszając ilość ząbków z 24 do 21. Więcej o kapslach przeczytacie na tej niesamowicie interesującej stronie!

(Visited 234 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *