Metalurgiczna wycieczka wakacyjna

Są wakacje, na moim blogu więc temat lekki, łatwy i przyjemny! Pisałem już o uniwersytetach, o pracy, o największych zakładach jakie działają w Polsce w branży metalurgicznej, a dzisiaj… dzisiaj zaglądamy do Mazowieckiego Centrum Metalurgii czyli Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie.

To na początek tylko kilka słów o patronie całej ekspozycji czyli Stefanie Woydzie. Kim był? To archeolog i odkrywca Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, założyciel muzeum, które dzisiaj opiszę oraz jego wieloletni dyrektor.

No to jeszcze, by wszystkiego była jasność absolutna powiem Wam, czym w ogóle jest Mazowieckie Centrum Metalurgiczne! To centrum ulokowane na Równinie Łowicko-Błońskiej, odkryte w 1968 roku przez Stefana Woydę, a jest to teren, na którym znaleziono wiele ciekawostek z okresu późnolateńskiego i wpływów rzymskich – mówimy więc tutaj o drugim i trzecim wieku naszej ery, tak, tak, mimo iż wzmianki o Polanach kojarzą nam się z Chrztem Polski w 966 roku, to już w roku 200 na naszych ziemiach ludzie radzili sobie całkiem, całkiem dobrze w ówczesnym świecie! Dodam, że Mazowieckie Centrum Metalurgiczne jest jednym z największych odkryć powojennej archeologii polskiej. Co w ogóle ciekawe, że to nasze polskie centrum jest drugim co do wielkości tego typu zagłębiem w tej niby „barbarzyńskiej” Europie.

 

Takie cuda znajdziecie w Muzeum.
Takie cuda znajdziecie w Muzeum.

A teraz konkrety. Co znajdziecie w muzeum? Między innymi stałą wystawę „Prześwit. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. A tam czekać na Was będą eksponaty z pogranicza Imperium Rzymskiego, tam gdzie w tamtych czasach rządzili Lugiowie i Wandalowie. Nie brakuje więc przeróżnych rekonstrukcji przedmiotów codziennego użytku, czy to broni, czy narzędzi a także ozdób, które w tamtych czasach były wykonywane z poroża, żelaza, drewna i szkła. Na wystawie znajdziecie także uzbrojenie i ubranie legionistów, którzy służyli Rzymowi w tamtych czasach…

Myślę, że każdy kto choć trochę interesuje się metalurgią, powinien chociaż raz odwiedzić to muzeum! Bo początki są najważniejsze, a o historii nigdy nie można zapominać!

(Visited 95 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *