Wycieczka do Gliwic

Dzisiaj postanowiłem skupić się na Instytucie Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica. Taki ośrodek działa konkretnie w Gliwicach, a jak można przeczytać na jego stronie – jego misją jest świadczenie usług naukowo-badawczych, doradczych i szkoleniowych na rzecz producentów stali i oczywiście także ich użytkowników. Właśnie to co najbardziej (i naturalnie pozytywnie!) uderzyło mnie na pierwszy rzut oka to bardzo rozbudowana i często uaktualniana strona internetowa instytutu, którą zresztą można samemu przestudiować pod tym adresem. 
Szczególnie interesująco wygląda wykaz chronionych wynalazków instytutu, a wśród nich można znaleźć chociażby koncept na sposób obróbki cieplnej wyrobów z ulta wytrzymałej stali średniostopowej. To dość niedawno zgłoszony (bo konkretnie w styczniu tego roku) patent, który w całej branży i przemyśle można uznać za jak najbardziej konkretny i znaczący. Jego autorem jest pracownik naukowy instytutu – doktor habilitowany Bogdan Garbarz.
Co ciekawe, Instytut Metalurgii i Żelaza z Gliwic postanowiła także wydawać swój kwartalnik, który wydawany jest od ponad sześćdziesięciu lat i w którym można znaleźć wyniki prac badawczych nie tylko z zakresu metalurgii ale także inżynierii materiałowej, chemii czy ochrony środowiska. Jego zespół redakcyjny tworzą profesor doktor  Tadeusz Bołd, którego zastępcą jest profesor doktor habilitowany Józef Paduch, a wśród redaktorów tematycznych można znaleźć między innymi pana profesora doktora habilitowanego Romana Kuziaka, doktora habilitowanego inżyniera Mariana Nieslera czy profesora nadzwyczajnego doktor Grażynę Stankiewicz.  Roczna prenumerata tego kwartalnika wynosi 130 złotych, ale myślę, że takie pieniądze na pewno nie będą zmarnowane. Sam przeglądam także archiwalne numery, które z kolei bez problemu można znaleźć na stronie internetowej, zresztą także dla tego chwaliłem ją kilka akapitów temu.
Jeżeli chcecie bardziej szczegółowo przyjrzeć się pracy tego instytutu to zapraszam do odwiedzenia krótkiej charakterystyki jednostki na chyba jednej z bardziej szanowanych stron tego typu należącej do bazy instytucji naukowych portalu Nauka Polska. Kliknijcie tutaj.
(Visited 19 times, 1 visits today)